Horse Love Seznam forumov Horse Love
Dobrodošli na forumu..verjetno si želite pobližje spoznati konje in vse kar spada zraven..hitro se registriraj in povej svoje izkušnje...
 
 Pogosta vprašanjaPogosta vprašanja   IščiIšči   Seznam članovSeznam članov   Skupine uporabnikovSkupine uporabnikov   Registriraj seRegistriraj se 
 Tvoj profilTvoj profil   Zasebna sporočilaZasebna sporočila   PrijavaPrijava 




Preskakovanje ovir

 
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Horse Love Seznam forumov -> Discipline
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Flicka
Administrator foruma


Pridružen/-a: 19.07. 2008, 09:52
Prispevkov: 54

PrispevekObjavljeno: 09 Avg 2009 10:22    Naslov sporočila: Preskakovanje ovir Odgovori s citatom

Tekmovanja v preskakovanju ovir so se iz zelo priljubljenega športa – lova na lisice – razvila v Angliji in na Irskem. Prva tekmovanja so bila v Franciji že leta 1865, nekaj let kasneje pa so jih organizirali že tudi v Avstro Ogrski. Ker je bil ta šport dokaj nevaren, so tekmovali predvsem vojaki in oficirji. Preskakovanje ovir, dresurno jahanje ter vsestranska preizkušnja konja (military) so leta 1912 v Stockholmu prvič postale oficirske discipline. Tekmovalo je 70 konj in jezdecev. Konjeniški šport se je hitro razvijal. Vse več privržencev in tekmovalcev je dobival tudi med civilnimi osebami, to pa je vplivalo na spremenjeno filozofijo športa. Konj ni bil več objekt, temveč je postal prijatelj in partner v športu. Preskakovanje ovir se je v zadnjih desetletjih iz »gladiatorske predstave«, v kateri sta bila pomembna le moč konja in pogum jezdeca, razvilo v tehnično disciplino. Na prvem mestu je varnost konja in jezdeca, zato nam ta disciplina ponuja predvsem veliko estetskih užitkov ob opazovanju njune harmonije. Zapreke so enako visoke kot prej, le da so veliko varnejše, sama postavitev proge pa je tehnično mnogo bolj zahtevna. Od jezdeca zahteva veliko občutka in znanja, od konja pa izšolanosti, ki jo lahko dosežemo le s potrpežljivim in dolgotrajnim delom.


Tekmovanje

1.Tekmovanje v preskakovanju ovir je tekmovanje, v katerem se par: tekmovalec-konj sodita pod različnimi pogoji v parkurju z ovirami. To je tekmovanje, v katerem naj se pokaže sproščenost konja, moč, spretnost in spoštovanje ovir, obenem pa tudi tekmovalčevo znanje jahanja.
2. Če zagreši jahač določene napake, kot npr. poruši oviro, se zaustavi, prekorači dovoljeni čas itd., dobi kazenske točke. Zmagovalec tekmovanja je jahač, ki je dobil najmanj kazenskih točk ki je jahal parkur v najkrajšem času ali je dobil največje število točk, odvisno od vrste
tekmovanja.
3. Ni namen standardizirati tekmovanja v preskakovanju ovir, saj njih raznovrstnost predstavlja tako za tekmovalce kot za gledalca dragocen element zanimivosti, ki ga moramo ohraniti za vsako ceno.
4. Drugačna tekmovanja, ali izvedenke posebej navedenih tekmovanj lahko odobri Generalni
sekretar FEI po posvetovanju s predsednikom komisije za preskakovanje pri FEI pod pogojem, da so njihovi pogoji v skladu s splošnimi predpisi (SP) in pravilnikom za turnirje v
preskakovanju ovir. Detajli vsakega tekmovanja morajo biti jasno določeni v propozicijah in v programih turnirja. Organizatorjem ni dovoljeno organizirati tekmovanja, razen v kolikor FEI odobri pogoje pod katerimi se lahko odvijajo.
5. Tekmovanja morajo biti poštena do vseh tekmovalcev. Bistveno je torej, da jih urejajo točna in podrobna navodila. Zato je potrebno upoštevati določila tega pravilnika, razen v primerih, ko je FEI izdala pooblastilo za določene izjeme, ki jih opravičujejo lokalni pogoji.

Tekmovalni prostor

Tekmovalni prostor mora biti ograjen. Med tekmovanjem, ko je tekmovalec s konjem v
tekmovalnem prostoru, morajo biti zaprti vsi vhodi in izhodi. Tekmovalni prostor v jahalnicah
mora imeti površino najmanj 1200 m2, z najmanjšo širino 20m. Tekmovalni prostor zunaj mora imeti površino najmanj 4000 m2, z najmanjšo širino 50m.


Ovire

Ovire morajo biti po svoji obliki in izgledu vabljive, raznovrstne in se morajo vklapljati v
okolje. Ovire same , kakor tudi njihovi deli morajo biti grajeni tako, da jih je mogoče podreti,
pri čemer ne smejo biti prelahke, da bi mogle pasti ob najmanjšem udarcu, niti tako težke, da bi mogle povzročiti padec ali poškodbo konja.

Strma ovira

Da se lahko ovira kakršnekoli konstrukcije imenuje strma ovira, morajo biti vsi elementi, ki jo
sestavljajo, postavljeni v isto vertikalo na strani odskoka, pri tem pa ne sme biti na tleh niti
opozorilni drog, niti opozorilna ograjica, niti opozorilni banket, niti opozorilni jarek.

Širinska ovira

Ovira je širinska, če je grajena tako, da se mora konj potruditi za skok tako v višino kot tudi v
širino. Za zgornji drog na širinski oviri zadaj, se morajo uporabiti od FEI odobreni varnostni
podporni držaji. Pri triplebaru morajo biti varnostni držaji nameščeni na srednjem in zadnjem
drogu. Varnostni držaji se morajo uporabljati tudi v ogrevalnem prostoru.

Jarek z vodo

Da se ovira lahko imenuje "jarek z vodo", ne sme imeti pred, v sredini, niti na drugi strani vode nobene ovire. Jarek z vodo mora biti širok najmanj 250 cm ter mora biti v primeru, da je širina več kot 3,20 metra vkopan v teren.

Nazaj na vrh
Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo    Horse Love Seznam forumov -> Discipline Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas
Stran 1 od 1

 
Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu


MojForum.si - brezplačno gostovanje forumov. Powered by phpBB 2.